تورهای زمینی
تورهای زمینی

سفر زمینی به شهر وان

وان، شهر بزرگی واقع در شرق ترکیه و مرکز استان وان است. در فاصله اندکی با کشورمان قرار دارد و به راحتی از طریق مرزهای زمینی قابل دسترس است. شهر وان با قدمتی ۳۴۰۰ ساله دارای جاذبه‌های گردشگری و تاریخی زیادی است. انتخاب این شهر، به عنوان مقصد برای بسیاری از گردشگران به دلیل ارزان بودن آن است.

مرز زمینی رازی نسبت به دیگر مرزها (مرز سرو و مرز بازرگان) برای مسافرت به وان کوتاه‌ترین مسیر را داشته و برای رفتن به این مرز باید ابتدا به شهر تبریز و سپس به خوی بروید، فقط توجه داشته باشید که مرز رازی (تبریز) در بازه زمانی ۹ صبح تا ۵عصر فعالیت دارد، زمانتان را طوری تنظیم کنید که در این بازه زمانی به مرز برسید. مرز زمینی سرو (ارومیه) محدودیت زمانی ندارد و دسترسی به این مرز از طریق شهر ارومیه امکان پذیر است. مرز آخر نیز مرز بازرگان (ماکو) بوده و به دلیل مرز ترانزیتی در تمام ساعات شبانه روز فعال است، فقط نسبت به مرزهای دیگر دورتر بوده و مدت زمان زیادی طول می‌کشد. فاصله تقریبی تهران تا شهر وان 11 ساعت  (1093 کیلومتر) است که با در نظر گرفتن 1 تا 3 ساعت معطلی در مرز یک سفر حدودا 14-15 ساعته در پیش دارید. توجه داشته باشید، مسافرانی که با خودروی شخصی مسافرت می‌کنند باید پلاک خود را کاپورتاژ کنند (تبدیل به پلاک بین المللی کنند) و اینکه گواهینامه بین‌المللی تهیه کنند یا اینکه می‌توانند تا مرز موردنظر با ماشین شخصی بروند و بقیه راه را با ماشین‌های مرزی ادامه دهند.

سفر زمینی به شهر ترابزون

برای سفر به ترابزون بهتر است مرز بازرگان را برای خروج از کشور انتخاب کنید. البته که میتوانید از دو مرز دیگر هم خارج شوید اما مرز بازرگان کوتاهترین و راحت‌ترین مسیر را برای سفر به ترابزون در اختیار شما میگذارد. چنانچه قبلا تجربه‌ی سفر با خودرو شخصی از تهران به وان و از طریق مرز رازی داشته‎اید، مسیرتان از تهران تا مرند (به طور دقیق تر تا سه راهی خوی) یکسان است. برای رفتن به شهر خوی و مرز رازی باید از این نقطه مسیر را به سمت خوی تغییر می دادید اما برای رفتن به مرز بازرگان باید بدون تغییر مسیر، با رسیدن به سه راهی خوی، مسیر را به سمت شهر ماکو ادامه دهید .

از تهران تا ترابزون حداکثر ۱۵۵۷ کیلومتر است که حدود ۲۱ ساعت طول می‌کشد.

سفر به باتومی با خروج از مرز ترکیه

با توجه به اینکه ایران با گرجستان هیچ مرز مشترکی ندارد، معمول ترین راه  برای سفر زمینی به باتومی، استفاده از مرز بازرگان است. برای شروع سفر ابتدا باید به شهر تبریز، ماکو و سپس مرز بازرگان بروید. بعد از آن با عبور از شهرهای دوگوبایزید، ایگدیر، کارسی، اردهان، آرتوین و برجکا در نهایت به سارپی (مرز ترکیه و گرجستان) می رسید.از مرز بازرگان تا شهر باتومی حدود ۸ ساعت و از مرز ترکیه و گرجستان تا شهر باتومی کم تر از یک ساعت سفرتان طول خواهد کشید. مرز رازی، مرز مشترک دیگر ایران و ترکیه است که از طریق آن می توانید اول به شهر وان و سپس به سمت مرزهای ترکیه و گرجستان بروید که در این شرایط، علاوه بر عوارض خروج از کشور، باید ۳۰۰۰ تومان به حساب شهرداری قطور پرداخت کنید. ترکیه و گرجستان داری دو مرز مشترک هستند که مهم ترین آن مرز سارپی و مرز دیگر نیز واله است.

سفر به باتومی با خروج از مرز ارمنستان و نوردوز

برای رفتن از این روش باید اول از مرز نوردوز به سمت ایروان بروید بعد از آن با عبور از مرز مشترک ارمنستان و گرجستان وارد گرجستان و سپس باتومی شوید. ساداخلو مرز مشترک ارمنستان و گرجستان می باشد که مسیری کوهستانی دارد. به همین علت عبور از این مسیر در زمستان ها توصیه نمی شود.

سفر به باتومی با خروج از مرز آذربایجان و آستارا

برای سفر زمینی به باتومی از مرز آستارا می توانید از آستارا یا بیله سوار از کشور خارج شوید و بعد وارد خاک آذربایجان شوید و به مرز آذربایجان و گرجستان، یعنی مرز «پل قرمز» رفته و ابتدا به تفلیس و سپس به باتومی بروید.
6Lc34vQkAAAAAK6LKzP-5fxMinPSROykJEH0UT9O