تور موریس
تور موریس

Republic Of Mauritiusموریس یک مقصد گردشگری بسیار جذاب است . جزیره ای با اقلیم گرمسیری ، دریای آبی روشن و سواحلی مملو از ماسه های نرم و سفید و درخشان !

یکی از بزرگ ترین دیواره های مرجانی جهان در این منطقه قرار دارد .

سازمان جهانی جهانگردی ، موریس را به عنوان یکی از 10 مقصد برتر دنیا برای گردشگران اعلام کرده است .

موریس کشوری است جزیره ای در جنوب آفریقا و اقیانوس هند که در شرق ماداگاسکار واقع شده با جمعیت کمتر از 2 میلیون نفر به پایتختی  پورت لوییس  و مساحت 2040 کیلومتر مربع حدود 3 برابر شهر تهران !  این جزیره چون در نیم کره جنوبی زمین واقع شده است ، فصول آن عکس نیم کره شمالی است . 

نکته جالب این که کشور موریس زبان رسمی ندارد و زبان های رایج در آن انگلیسی و فرانسه هستند .

واحد پول رسمی آن نیز  روپیه موریس  نام دارد ( 1 دلار = 30 روپیه موریس و 1 یورو = 40 روپیه موریس ) .موریس ابتدا توسط دریاداران عرب در سال 975 کشف شد و آن زمان خالی از سکنه بود ! از قرن 17 میلادی به ترتیب مستعمره پرتقال و هلند بود و بعد در طی جنگ های ناپلئون به تصرف فرانسه درآمد و بعد از آن هم انگلیس ! اما درنهایت سال 1968 استقلال خود از انگلستان را اعلام کرد . 

جالب است بدانید رضا شاه پهلوی در سال 1941 از بندرعباس ابتدا به جزیره موریس تبعید شد و پس از آن به ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی رفت !


قوانین حاکم بر این کشور تا اندازه زیادی از قوانین مدنی فرانسه و بریتانیا مشتق شده است و هم اکنون دموکرات ترین کشور آفریقا به شمار می رود .

این جزیره خط راه آهن ندارد و سامانه اتوبوس رانی عمومی آن برای دانش آموزان ، افراد معلول و شهروندان ارشد رایگان است .

هر ساله در این جزیره جشنواره های گوناگونی برگزار می شود که مربوط به ادیان مختلف ساکنان آن است .

معماری آن تحت تاثیر بافت تاریخی هند و اروپاست . علاوه بر آثار تاریخی جاذبه های دیدنی دیگری مثل مرداب ، کوه آتشفشان و آبشار نیز در این جزیره وجود دارند . هم چنین پارک کازلا ، باغ پرندگان ، پارک لاک پشت های غول پیکر ، پارک ماجراجویی " زیپ لاینر " ، منطقه حفاظت شده " بلک ریور " ، آبشار شاماقل ، زمین هفت رنگ ، باغ گیاه شناسی سلطنتی موریس ، معبد " گانگا تالئو " و مجسمه شیوا تنها بخشی از جاذبه های شگفت انگیز این جزیره هستند .


غذاهای این منطقه نیز ترکیبی از خوراک هند ، چین و فرانسه هستند که به آن اصطلاحا " کریولی " میگویند . خوردن آن ها برای هر گردشگر میتواند تجرب ای خاص و منحصر به فرد باشد .

" مارک تواین " نویسنده مشهور آمریکایی درباره این مکان جغرافیایی زیبا گفته است : موریس نمونه از بهشت روی زمین است !6Lc34vQkAAAAAK6LKzP-5fxMinPSROykJEH0UT9O