تور ژاپن1
تور ژاپن


Japan، اولین سرزمینی که خورشید در آن طلوع می کند . 

مجمع الجزایر «ژاپن» در لبه شرقی آسیا قرار گرفته‌ و شامل 4 جزیره اصلی به نام های Hokkaido، Honshu، Shikoku و Kyushu می‌شود. هم‌چنین نزدیک به 4000 جزیره کوچکتر نیز وجود دارد. ژاپن جمعیتی حدود 126 میلیون نفر دارد و طبق آخرین سرشماری  23% افراد در این کشور بالای 65 سال سن دارند.  به همین خاطر ژاپن پیرترین ساختار جمعیتی جهان را دارد . 

ژاپن از شمال به سیبری و از جنوب به کره و چین نزدیک است.

حدود 30000 سال پیش مردم برای اولین بار قدم به ژاپن گذاشته‌ و به کشاورزی پرداختند. اروپایی‌ها نیز برای نخستین بار در قرن 16 میلادی به ژاپن رفته و مسیحیت را همراه خود به این کشور بردند. 

Tokyo پایتخت آن، از بزرگ ترین و گران ترین پایتخت های جهان است.  زبان رسمی مردم « ژاپنی » و واحد پول آن Japanese Yen است. 

با این که ژاپنی ها بسیاری لغات را از زبان چینی گرفته اند  اما شباهت آن تنها به زبان کره ای است. 


حدود 4/5 ژاپن پوشیده از کوه است و این کوه های زیبا از جاذبه های مهم ژاپن هستند .
 

Fuji بلندترین قله این کوهستان ها است که ارتفاعی حدود 3700 متر دارد. آتشفشانی مخروطی شکل که برای بسیاری از ژاپنی ها جنبه مقدس دارد. 

جالب است بدانید یک دهم (حدود 2000 عدد) از آتشفشان های دنیا در ژاپن قرار دارند که 60 مورد آن‌ها فعال است. به همین دلیل ژاپن از زلزله خیزترین کشورهای جهان به شمار می رود. البته به دلیل وجود همین کوه های آتشفشانی ، چشمه های آب گرم فراوانی نیز در این کشور وجود دارند. 

کشور ژاپن به شکل یک هلال است که با طول زیاد از شمال به جنوب کشیده شده است. به همین خاطر تنوع آب و هوایی زیادی دارد و چهار فصل را می توان در آن مشاهده کرد. آب و هوا غالب معتدل است اما شمال آن زمستان های پر برف و سرد دارد. در صورتی که جنوب آن زمستان های معتدل و در عین حال تابستان هایی بسیار گرم دارد. در فصل پاییز اما اغلب می توان شاهد توفان هایی سهمگین در این سرزمین بود که گاهی وجود آن ها در آب های اقیانوس، باعث وقوع سونامی می شود. 

با توجه به دلایلی که گفته شد، بهترین فصل ها برای سفر به ژاپن بهار (March و April) و پاییز (October و November) است . در این زمان ها نه از هوای سنگین و شرجی خبر هست و نه برف و سرمای سخت!


از آن جایی که ژاپن کاملا در آب محصور شده است، ماهی نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره مردم آن دارد. سبک غذایی مردم ژاپن با غربی‌ها بسیار متفاوت است. برنج، به همراهی ماهی و سبزیجات، به صورت عمده و گوشت بسیار کم مصرف می‌شود. این سبک غذایی باعث شده تا ژاپنی‌ها عمر طولانی تری نسبت به سایر مردم دنیا داشته باشند. البته ژاپنی ها در وعده های غذایی خود از انواع میوه، حبوبات، گیاهان و حتی گل‌ها نیز استفاده می کنند.  

جالب است بدانید در ژاپن برخی گیاهان جنبه نمادین نیز دارند. مثلا Sakura یا همان شکوفه های گیلاس، نماد زیبایی کوتاه مدت و کاج نیز نماد عمر طولانی است. 

ژاپن حیات وحش کم نظیر و در عین حال جذابی دارد. گونه هایی از حیوانات در مناطق مختلف این کشور زندگی می کنند که در هیچ کجای دیگر دنیا یافت نمی شوند. مثل دارکوب، قرقاول، سنجاقک، خرچنگ، کوسه ماهی، حلزون و سمندر. البته پستاندارانی مثل خرس، گوزن، گراز، سنجاب های پرنده، خفاش، میمون و نوع نادری از راکون به نام « سگ راکون » نیز در این کشور زندگی می کنند.  


هر سال در ژاپن بنا به مناسبت های مختلف، جشنواره های متنوعی برگزار می شود. جشن شکوفه های گیلاس، جشنواره برف، جشنواره تننو و جشن عروسک ها از مهم ترین آن ها هستند. 

Hanami یا همان جشن شکوفه های گیلاس، در زبان ژاپنی به معنی دیدن گل هاست. در این مراسم، زیر درختان پر از شکوفه نزدیکان دور هم جمع شده و از زیبایی ها آن لذت می برند. 

جشنواره برف هر سال در شهر Sapporo برگزار می شود. در این جشن هنری، بزرگ ترین و چیره دست ترین هنرمندان گرد هم آمده و زیباترین مجسمه ها را از افراد سرشناس دنیا با برف می سازند. 

Tenno Matsuri نیز هر سال در ماه ژوئن و در شهر Tsushima برگزار می شود. در این مراسم هر قایق با تعداد زیادی فانوس تزئین شده و در طول رودخانه تننو حرکت می کند. 

و سرانجام Hinamatsuri در روز سوم از ماه مارس و به شکرانه رشد و سلامت دختران برگزار می شود. در این مراسم سکویی با پارچه قرمز پوشانده می شود و روی آن انواع عروسک های سنتی و زینتی ژاپن قرا می گیرد .

ژاپن روزهای بسیار سختی را نیز از سر گذرانده  است. در جنگ جهانی اول کشور ژاپن جزو متفقین بود اما در جنگ جهانی دوم ، خود با متفقین می جنگید! البته این جنگ برای ژاپنی ها پایان بسیار ناخوشایندی داشت. بمبارن شیمیایی هیروشیما و ناکازاکی که به زعم اغلب کارشناسان به نابودی کامل این شهرها منجر شد، حدود 2 میلیون قربانی گرفت و خسارات بسیار سنگینی به بار آورد! کشت و کار و تولید نابود شد و اقتصاد کشور فلج شد.  پس از طی این دوران، ژاپن به سمت صنعتی شدن رفت و به یکی از بزرگ ترین اقتصادهای دنیا تبدیل شد. هم اکنون ژاپن بزرگ ترین هم پیمان آمریکا در آسیا است!

چند نکته جالب و شاید عجیب درباره ژاپن که دانستن آن احتمالا برای شما نیز جذاب خواهد بود:

*از عدد 4 (shi) به طور گسترده ای در ژاپن اجتناب می‌شود زیرا در گفتار به نظر شبیه به کلمه «مرگ» است! ساختمان ها طبقه چهار ندارند و اجناس به صورت پک های 3 یا 5 تایی فروخته می‌شوند. 

*Hadaka Matsuri جشنواره‌ای عجیب است که در آن هزاران مرد در انظار عمومی برهنه شده تا سالی سرشار از ثروت را تضمین کنند. بزرگ ترین این تجمع با جمعیتی حدود 9000 مرد در Okayama برگزار می‌شود.

*قطارهای ژاپنی از وقت‌شناس ترین ترن‌های دنیا هستند. میانگین تأخیر آنها تنها 18 ثانیه است! احتمالا مهم ترین دلیل برقراری این نظم، آموزش دیدن رانندگان در شبیه سازهایی بسیار پیشرفته باشد. بسیاری از آنها برای کنترل سرعت قطار حتی به سرعت سنج نیز نیازی ندارند!

*بستنی با طعم مارماهی و کیت کت با مزه چای سبز را تنها میتوانید در ژاپن پیدا کنید! ژاپنی‌ها عاشق طعم های حواس پرت هستند. هم‌چنین کیت کت با طعم Edamame (نوعی لوبیا)، Wasabi (ترب ژاپنی) و Ginger (زنجبیل) از محبوب‌ترین‌ها در ژاپن است!

*مردم ژاپن «امضاء» ندارند. هر فرد مهر مخصوص به خود را دارد که به حروف Kanji است و از ابریشم یا خمیر گیاهی ساخته می‌شود. هر فرد بزرگسال 3 Hanko  دارد. یکی برای امور شخصی، یکی برای امور بانکی و دیگری برای هویت.
 

*بسیاری از ژاپنی‌ها، کریسمس را جشن می‌گیرند اما به روش خودشان! آن‌ها شب کریسمس به شعبه KFC محلی خود رفته و ساعت‌ها در صف سفارش انتظار می‌کشند! 

*کشور ژاپن از لحاظ وسعت ، تنها یک چهارم کشور ایران است !


در سفر به سرزمین شکوفه های زیبا همراه شما هستیم

راه خیال سفر

6Lc34vQkAAAAAK6LKzP-5fxMinPSROykJEH0UT9O