تور سریلانکا
تور سریلانکا

Sri Lanka، گوهر پنهان اقیانوس هند است.

 Pearl of the Indian Ocean (مروارید اقیانوس هند) و  Teardrop of India (قطره اشک هند) از نام های دیگر «سریلانکا» هستند. شاید مهم ترین دلیل این نام‌گذاری، شکل ظاهری این جزیره باشد که همانند قطره اشک است و روی نقشه به راحتی دیده می‌شود. 

وسعت سریلانکا حدود 25000 مایل مربع است که با West Virginia در آمریکا برابری می‌کند. 

سریلانکا در جنوب شرقی کشور هند واقع شده است. از جنوب غربی خود با مالدیو و هم چنین در شمال غربی با هند مرز دریایی مشترک دارد. در کنار سواحل بکر و زیبا، حیات وحش شگفت‌انگیز و خرابه‌های باستانی، داستان‌های بسیاری برای کشف دارد. 

پایتخت سیاسی و اداری سریلانکا Kotte و پایتخت تجاری آن Colombo است. جمعیت کشور حدود 22 میلیون نفر و واحد پول Rupee است.

Sinhala و Tamil نیز زبان های رسمی در سریلانکا هستند.

سریلانکا اولین کشوری در دنیاست که نخست‌وزیر زن دارد! در سال 1960، Sirimavo Bandaranaike در انتخابات عمومی پیروز و تا قبل از مرگ‌اش در سال2000، سه دوره به کشور خدمت کرد.

درمیان کشورهای جنوب آسیا، سریلانکا برای آموزش اهمیت زیادی قائل است و در قانون اساسی خود به عنوان یک حق مهم برای هر فرد به آن اشاره می‌کند. نرخ باسوادی در سریلانکا 92% است.حیات وحش سریلانکا بسیار متنوع است. حدود 650 گونه جانور در این کشور زندگی کرده که شامل انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزیستان می‌شوند. 

Yala National Park  که در جنوب شرقی سریلانکا واقع شده است، یکی از بهترین مکان ها برای دیدن انواع حیوانات است. در این منطقه وسیع که شامل جنگل، مرداب و علفزار است، انواع پلنگ، کروکودیل، فیل و صدها گونه پرنده زندگی می‌کنند. 


اگر مشتاق تجربه انگلستان قرن 19 هستید، حتما در سفر به سریلانکا سری به Nuwara Eliya بزنید. این شهر روی تپه ای با آب و هوای معتدل و خنک قرار گرفته و تمامی هتل‌ها و خانه‌ها به سبک معماری بریتانیایی ساخته شده اند. در گذشته دور نخبگان بریتانیایی برای گذراندن تعطیلات خود به این مکان می‌رفتند.  

Adam’s Peak مهم ترین و مقدس ترین قله در سریلانکاست که در Hill واقع شده و بیش از 1000 سال است که مکانی مقدس برای مردم این کشور با عقاید مختلف بوده است. در بودیسم، «قله آدم» به معنای Sri Pada (ردپای مقدس) است. اعتقاد مردم بر‌این است که وقتی بودا قصد رفتن به بهشت را داشته، از آن محل عبور کرده و ردپایی از خود به‌جا گذاشته است. مسیحیان و مسلمانان اما معتقدند که این ردپای آدم است که از Garden of Eden (بهشت) رانده شده است. 

Anuradhapura یکی از پایتخت های باستانی سریلانکاست. قدیمی‌ترین درختی که توسط انسان کاشته شده است، در این شهر قرار دارد! Sri Maha Bodhiya یا همان «انجیر مقدس» قدمتی 2300 ساله دارد که در سال 288 قبل از میلاد کاشته شده است! گفته می‌شود، Bodhi مادر این درخت بوده و خداوند «بودا» به هنگام مراقبه زیر آن به روشنایی دست یافته است. 
«چای» و «دارچین» از مهم ترین محصولات کشاورزی سریلانکا به شمار می‌آیند. 

در گذشته Ceylon مترادف با کلمه چای بود. اولین بار در سال 1824 گیاه چای توسط بریتانیایی‌ها از چین وارد این کشور و در باغ گیاه‌شناسی سلطنتی، به نمایش گذاشته شد. 

سریلانکا در صنعت تولید و صادرات چای در جهان هم‌چنان پیشرو بوده و بیش از 1 میلیون نفر از جمعیت آن در این بخش مشغول به کار هستند. 

بازدید از Tea Museum به گردشگرانی که به سریلانکا سفر می‌کنند، پیشنهاد می‌شود. در این بازدید افراد با پیشگامان چای مانند James Taylor و Thomas Lipton آشنا شده و هم چنین از لذت نوشیدن یک فنجان چای اصیل بهره‌مند می‌شوند!

دارچین نیز ماده‌ای شگفت‌انگیز است که گفته می‌شود اول بار توسط Tearrop Nation (قوم مصری) و در سال 2000 قبل از میلاد کشف شد. سریلانکا در تولید و صادرات این ادویه مهم نیز، در جهان پیشرو است. سریلانکا بیش از هر کشوری در کره زمین جشنواره دارد! تقریبا هیچ ماهی نیست که در آن جشنواره ای برگزار نشود. شرکت در این برنامه ها به بازدیدکنندگان آن این امکان را می‌دهد تا با فرهنگ و سبک زندگی مردم در این کشور بهتر آشنا بشوند. 

Sinhala and Tamil New Year نه تنها برای بودایی‌ها و هندوها جشن مهمی است، بلکه مردم سریلانکا نیز آن را باشکوه برگزار می‌کنند. 13 و 14 April هر سال، در آستانه بهار و پایان فصل برداشت این جشن با نظافت خانه ها و تهیه شیرینی آغاز می‌شود. مردم بهترین لباس های خود را پوشیده و با آتش بازی به استقبال سال نو می‌روند. 

Vesak یک جشنواره کاملا مذهبی است که به یاد Gautama Buddha، بنیانگذار «بودیسم» برگزار می‌شود. در این جشن یک هفته ای، شهر مملو از چراغ و فانوس می‌شود. 

Poson Festival نیز جشنی شبیه به Vesak است. در این مراسم مذهبی-تاریخی، ورود بودیسم به سریلانکا در قرن سوم پیش از میلاد جشن گرفته می‌شود. در این مراسم نیز فانوس های زیادی روشن شده و بودایی‌ها با لباس‌های سفید ساده به اماکن مذهبی مثل Mihintale می‌روند.

Kandy Esala Perahera که به آن جشنواره Tooth نیز گفته می‌شود با راهپیمایی منحصربفردی به شکل رقص های محلی با فیل‌های تزئین شده از جواهر، هر سال در ماه July یا August برگزار می‌شود. 

Kataragama Festival، Vel Festival و Deepavali یا جشنواره «چراغ هندو» نیز از جشن های مهم دیگری هستند که در سریلانکا به شکل گسترده برگزار می‌شوند. همان‌طور که از یک کشور جزیره‌ای انتظار می‌رود، غذاهای دریایی نقش مهمی در فرهنگ غذایی سریلانکا دارند. 

Fish ambul thiyal (کاری ماهی ترش)، Kottu (همبرگر سریلانکایی)، Kukul mas curry (کاری مرغ)، Parippu (عدس قرمز با کاری)، Lamprais (برگر هلندی)، Hoppers (پنکیک سریلانکایی)، Polos (کاری جک فروت سبز)، Gotu Kola Sambol (سالاد سبزیجات سبز سریلانکا)، Kiribath with Lunu miris (نوعی برنج که با شیر نارگیل طبخ می‌شود) و Wood apple (نوعی میوه به اندازه نارگیل اما بدون پوست که با تفاله تمبرهندی و کشمش تخمیر شده و از آن اسموتی تهیه می‌شود)، از معروف ترین غذاهای سریلانکا هستند.  


نکاتی که در سفر به سریلانکا به شما کمک می‌کند سفری به یادماندنی راتجربه کرده و خاطره ای خوش از آن داشته باشید:

* هر جایی تابلوی Hotel مشاهده کردید، الزاما به معنای محل اقامت شبانه نیست! در این کشور گاهی به کافه‌ها، بارها و رستوران ها نیز «هتل» می‌گویند! پس حتما قبل هنگام صرف غذا یا نوشیدنی، این مورد را بررسی کنید.

* مردم محلی برای تایید هر مطلبی، خلاف سایر فرهنگ‌ها، سر خود را به این طرف و آن طرف تکان می‌دهند! این ممکن است برای بسیاری از بازدیدکنندگان خارجی گمراه‌ کننده باشد.


در سفر به بهترین کشورهای آسیا همراه ما باشید

راه خیال سفر


6Lc34vQkAAAAAK6LKzP-5fxMinPSROykJEH0UT9O