پنج « در » رازآمیز که هرگز نباید باز شوند
دانستنی های گردشگری آژانس مسافرتی راه خیال 16 اردیبهشت ، 1402 زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
علاوه بر داستان هایی که در دنیای فانتزی درباره مکان های ممنوعه اتفاق می افتد ، در واقع در دنیای واقعی نیز مکان‌هایی وجود دارد که درهایشان بنا به دلایلی سالهاست مهروموم شده است . 
1. تاج محل 
این مظهر عشق که ساخت آن ۲۰ سال طول کشید چند درب اسرارآمیز دارد که قفل شده‌اند و هیچ‌کس اجازه ورود به آن‌ها را ندارد . این بنا در مجموع ۱۰۸۹ اتاق دارد اما بخشی از این بنا از دید همه پنهان است 
درهای قفل‌شده‌ این عمارت ما را به افکر فرو می‌برد که درون آن‌ها چیست . از بین نظریه‌های مختلفی که در این باره مطرح شده ، یکی این است که این اتاق‌ها از سنگ مرمر ساخته شده اند و قرارگیری بیش از حد در معرض دی‌اکسیدکربن می‌تواند آن‌ها را به کربنات کلسیم تبدیل کند . در نتیجه ، چهار برج اطراف بنای تاج محل ممکن است فرو بریزند . شاید یکی از دلایل مهم عدم وجود تهویه در بنا نیز همین باشد .
نظریه‌ی دیگر این است که ممتاز محل در یکی از آن اتاق‌ها دفن شده و کسانی که این نظریه را باور دارند می‌گویند پیکر ممتاز محل در همان وضعیتی که لحظه‌ی مرگ داشته ، قرار دارد .
2. ابوالهول 
ابولهول بزرگ جیزه ، یک موجود افسانه‌ای با بدن شیر ، سر انسان و بال های عقاب است که  2500سال پیش از میلاد ساخته شده است . این مجسمه عظیم 30 متر ارتفاع و 70 متر طول دارد . راز مجسمه ابوالهول این است که در عمق ۷.۶ متری آن دو اتاق مستطیل‌شکل وجود دارد . این اتاق‌ها توسط دستگاه لرزه‌سنج کشف شدند و درست زیر پنجه‌های ابوالهول قرار دارند . محققان عقیده دارند این اتاق‌ها دو ورودی مهروموم ‌شده دارند. 
مقامات دولتی تحقیقات بیشتر در این باره را فعلا منع کرده‌اند . بنابراین چیزی که پشت این درهاست معما باقی مانده است . با این حال ، برخی بر این باورند که درب این اتاق‌ها به سالن‌هایی منتهی می‌شود که حاوی  اسنادی است که در آن مصری‌ها موفق به ثبت تاریخ قاره‌ی گمشده‌ی آتلانتیس شده اند .
3. معبد پادمابهاسوامی
کشور هند در اسرارآمیز دیگری هم دارد که از قرن شانزدهم باز نشده است . معبد پادمابهاسوامی در تریواندروم (مرکز ایالت کرالا در هند) قرار دارد . این معبد که مخصوص ستایش ماها ویشنو است ، در قرن شانزدهم ساخته شده و بعدها پادشاهان تراوانکور که ثروت‌شان زبانزد خاص و عام بود آن را بازسازی کردند. 
این معبد شش خزانه دارد که تا سال 2011 هرگز باز نشده بودند . در این سال ، خزانه پنجم از این شش خزانه باز شد . گنجینه‌های داخل آن شامل طلا ، جواهرات ، سکه و مجسمه‌های مختلف بود . ارزش تخمینی این گنجینه یک تریلیون دلار است .
خزانه B حتی حالا هم بسته و ورودی آن مزین به دو مار کبری است . طبق افسانه‌ها ، در دهه‌ی ۱۹۳۰ برخی از کسانی که به این معبد حمله کردند و قصد ورود به خزانه آن را داشتند ،  به خاطر ورود ناگهانی مارهای کبری موفق به این کار نشدند .
همچنین این باور وجود دارد که از درب این خزانه با یک نفرین مرگبار محافظت شده است و تنها توسط «سادهو» باز می‌شود که از ورد «گارودا» آگاهی دارد. البته به نقل از ویناد رای ، خزانه B از سال ۱۹۹۰ هفت بار باز شده و هیچ اتفاق وحشتناکی نیفتاده است.
۴. بنف اسپرینگز
هتل بنف اسپرینگز در کانادا شاید یکی از بهترین مکان های تفریحی باشد . محیط آن آرامش‌بخش و مشرف به کوه راندل و دره بوُ است . با این حال ، داستان ارواح این هتل ، معمای حل‌نشده‌ای است که پشت شکوه آن پنهان شده است .
رازآمیزترین بخش این هتل یکی از اتاق‌های آن است که هیچ مهمانی حق ورود به آن را ندارد . از جمله کارکنان هتل !
اتاق ۸۷۳ در طبقه هشتم به شکل اسرارآمیزی ناپیداست چون هیچ دری ندارد . درست جایی که باید در تعبیه شده باشد تنها یک دیوار کشیده وجود دارد ! وقتی روی دیوار بکوبید متوجه میشوید توخالی است به این معنا که پشت دیوار گچی یک اتاق هست. در افسانه‌ها نقل شده که سال ۱۹۲۸، اتفاق شوکه‌کننده‌ای رخ می‌دهد . یک زوج  به همراه دخترشان اتاق هتل را تحویل می‌گیرند اما هیچ‌یک از آن‌ها زنده از هتل بیرون نمی‌روند.
شب‌هنگام ، مرد ، ابتدا همسر و دخترش را کشته ، سپس خود را نیز می کشد . از آن روز به بعد کسانی که اتاق ۸۷۳ را رزرو می کردند از صدای جیغ‌ و اثر انگشت‌های خونین یک دختر روی آینه شکایت می‌کردند تا اینکه بالاخره اتاق مهروموم شد !

۵. آرامگاه نخستین امپراتور چین
« چین شی هوانگ » که امروز به نخستین امپراتور چین معروف است ، سال ۲۱۰ پیش از میلاد از دنیا رفت. بزرگ‌ترین جاه‌طلبی او فتح تمام شش کشور چین باستان بود . او به نظام ارباب-رعیتی پایان داد و کشور را تحت حاکمیت سلسله‌ی چین یکپارچه کرد . سال ۱۹۷۴، برخی از کشاورزان نزدیک پایتخت قدیمی شیان‌یانگ مشغول کندن چاهی بودند که یک تندیس عجیب کشف کردند . یک سرباز تراکوتا ! پروژه حفاری این ناحیه که بیش از ۴ دهه طول کشید منجر به کشف هزاران سربازی شد که به شکل نمادین از آرامگاه امپراتور محافظت می‌کردند. 
به گفته‌ی محققان ، ۲۰۰۰ سرباز از حدود ۸۰۰۰ سربازی که آنجاست در حفاری ها کشف شدند . آن ها در این پروژه از تکنیک‌های پیشرفته‌ای مانند دورسنجی ، رادار نفوذ در زمین و نمونه‌برداری هسته‌ای استفاده کردند . مقبره‌ی امپراتور بسیار بزرگ‌تر از چیزی است که در باور بگنجد . تقریباً ۹۸ کیلومتر مربع ! مورخ سلسله هان « سیما چیان » در سوابق تاریخی خود نوشته است : این آرامگاه علاوه بر گنجینه‌هایش کاخ‌ها و برج‌هایی هم درون خود دارد.
مقالات پربازدید
6Lc34vQkAAAAAK6LKzP-5fxMinPSROykJEH0UT9O