ترابزون یکی از کهن ترین و زیباترین شهرهای ترکیه به شمار می آید که پیشینه آن به قرن هشتم پیش از میلاد باز می گردد. بندرهای ترابزون از شلوغ ترین و پررونق ترین بنادر در سراسر ترکیه هستند و به همین خاطر اغلب مسافران خارجی این شهر را تاجران تشکیل می دهند.

ترابزون با نام های ترابوزان یا طرابوزان نیز شناخته می شود. کلمه ترابزون به معنای "جدول" است و ریشه ای یونانی دارد. واژه ترابزون در کتاب های تاریخی کشورهای گوناگون به وفور ذکر شده و آن را با نام های دیگری نیز خوانده اند، بنابراین ممکن است در کتاب های قدیمی، ترابزون را با نام های تربیزود (Trebizond)، تراپزوند (Trapezund) و تریبزوند (Tribisonde) و یا ترپزوس (Trapezus) نیز مشاهده کنید.

تا سخن از ترابزون به میان می آید اغلب به یاد ساحل ها و مناظر دریای سیاه می افتند؛ اما در این خطه از ترکیه جاذبه های دیدنی بسیاری نیز وجود دارد که دلیلی برای سفری گردشگری را مهیا کنند. بازدید از جاذبه های گوناگون ترابزون می تواند شما را با پیشینه ترکیه و نقش ساکنان این شهر در اقتصاد کشور، آشنا کند.

یکی از نکته های جالب در رابطه با سفر به ترابزون این است که مردمانی بسیار مهربان و میهمان نواز دارد. بومیان ترابزون سفر به شهرشان را برای تان شیرین و به یادماندنی می کنند. اگر خوش شانس باشید می توانید با آن ها به تماشای صید ماهی بروید یا از بازارچه های محلی خرید کنید.