اخبار

سفیر اتریش در تهران حفظ برجام به نفع جهانیان است
سفیر اتریش در تهران حفظ برجام به نفع جهانیان است

سفیر اتریش در تهران حفظ برجام به نفع جهانیان است

یکشنبه 96/11/01

تهران- ایرنا- سفیر جمهوری اتریش در ایران می گوید: حفظ برجام به نفع جهانیان است و اتریش با همه قوا برای حفظ برجام تلاش خواهد کرد.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ایرنا، «اشتفان شولتز» شامگاه گذشته در آیین گشایش جشنواره غذای اتریش در هتل پارسیان آزادی تهران اظهار کرد: زمان امضای برجام در وین در سال 2015 پشتیبانی از ایران به ویژه حق این کشور در خروج از تحریم های اقتصادی مرتبط با برنامه هسته ای و حق این کشور برای خروج از انزوای اقتصادی در کانونی سیاست های اتریش بوده است.
وی افزود: اتریش با همه امکانات خود در برابر چالش های ایجاد شده ایستاده است و وظیفه خود را برای حفظ و نگاه داشتن توافق هسته ای انجام خواهد داد.
شولتز آرزو کرد امسال سالی طلایی برای مناسبات ایران و اتریش باشد و یادآور شد: روابط دوجانبه ما قوی و مبتنی بر تاریخ 500 ساله تماس های دیپلماتیک گسترده است؛ این تماس ها 160 سال پیش به سطح روابط دیپلماتیک کامل بین دو کشور ارتقا یافت و علاوه بر این، امسال شصتمین سالروز مجمع فرهنگی اتریش در ایران را نیز جشن می گیریم.
سفیر اتریش در تهران گفت: یکی از نقاط قوت بین ایران و اتریش روابط گسترده و علاقه های مشترک دو ملت است که از هفت قرن پیش شکل تازه ای به خود گرفته است.
وی تاکید کرد: حضور 30 هزار نفر که با ریشه های ایرانی در اتریش زندگی می کنند و حضور بیش از 380 اتریشی که در ایران زندگی و کار می کنند سبب توسعه اجتماعی و تحکیم روابط دو کشور شده است.
شولتز ادامه داد: اتریش و ایران در زمینه های تجاری، پژوهشی و دانشگاهی همکاری هایی دارند و اتریش از تماس های فرهنگی با ایران بهره ها برده است و برخی از فنون غذا مثلا طریقه آسیاب کردن گندم در طول تاریخ از ایران به ما رسیده است یا اینکه با نگاهی به تاریخ، ایران انواع جدیدی از دانه های غلات و گیاهان از قبیل گردو را به اروپا فرستاده است.
وی یادآور شد: این رویداد (جشنواره غذای اتریش) برای ملموس کردن تعاملات فرهنگی و برای به اشتراک گذاشتن روابطی ست که در طول قرن ها به طور پایدار شکل گرفته است و امیدواریم جرقه ای برای شروع روابط تازه اقتصادی و تجاری باشد.

**
عزم ایران و اتریش برای توسعه روابط با تفاهمنامه های اجرایی تا سال 2020
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این آیین با تاکید بر روابط خوب دو کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اتریش در یکصد و شصتمین سال روابط دیپلماتیک خود هستند.
محمد حسن طالبیان یادآور شد: پیش تر روابط دو کشور از دوره صفوی در ایران تاکنون تداوم داشته است و اکنون نیز به دلیل نزدیکی دیدگاهها با اتریش روابط حسنه ای داریم.
وی ادامه داد: تعاملات و ارتباطات فرهنگی، علمی و دانشگاهی یکی از برجسته ترین بخش های مناسبات دو کشور را تشکیل می دهد که این مهم بر تحکیم روابط اقتصادی دو کشور نیز موثر بوده است.
طالبیان افزود: یادداشت تفاهم های متعددی برای همکاری در زمنیه های مختلف از سال 2016 تا 2020 توسط مقامات دو کشور به امضا رسیده است.
وی گفت: خط پروازی هواپیمایی اتریش به تهران، اصفهان و شیراز از مباحث مورد توجه است که بر گسترش روابط گردشگری دو کشور تاکید دارد.
طالبیان ادامه داد: در زمینه همکاری های دو جانبه میراث فرهنگی و صنایع دستی نیز تفاهمنامه ای بین پژوهشگاه میراث فرهنگی ایران و آکادمی علوم اتریش در سال 2015 و یادداشت تفاهم همکاری بین موزه های ایران، بریتانیا و اتریش در سال 2016 به امضا رسید.
وی اضافه کرد: در سالهای اخیر به واسطه توسعه چشمگیری فناوری اطلاعات در فضای مجازی از یک سو و تغییر ذائقه گردشگران برای کسب تجارب جدید از سوی دیگر، میراث ناملموس و گردشگری متحول شده است و یکی از نتایج آن شکل گیری گردشگری غذایی یا شناخت مهارت غذاهای جدید به عنوان میراث ناملموس است.
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: مردم همانگونه که به دنبال تجارب جدید در موسیقی و هنر هستند به دنبال تجربه های جدید غذایی نیز هستند که علاوه بر امتیازهای اقتصادی به مفاهمه فرهنگی کمک می کند.
وی اضافه کرد: ایران یکی از غنی ترین سفره های جهانی در ایران است که با داشتن تنوع فرهنگی و قومی 2200 نوع غذا و 109 نوع نوشیدنی و انواع شیرینی و غذا در ایران شناسایی شده است و انتخاب شهر رشت به عنوان شهر خلاق جهانی غذا توسط یونسکو موید این مطلب است.
رئیس شورای حکام میراث ناملموس ایران یادآور شد: این جشنواره فرصت مغتنمی است برای آشنایی مردم ایران با فرهنگ غذایی اتریش و امیدوارم سرآغازی برای تقویت مراودات دو کشور در حوزه های گردشگری و میراث فرهنگی باشد.
جشنواره غذای اتریش در تهران از شامگاه دوم بهمن در هتل پارسیان آزادی آغاز شده و تا یک هفته ادامه دارد.
حضور حجت الاسلام محمدمهدی تسخیری رئیس شورای سیاست‌گذاری و هماهنگی مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی کشور، هادی ساعی و چهره های سینمایی چون خسرو سینایی، آزاده صمدی، نفیسه روشن از نکات قابل توجه این مراسم بود